Spania, noua campioană a Europei, după 2-1 în finala cu Anglia

Spania a câştigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1 (0-0).

Selecţionata Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1 (0-0).

Spania a devenit prima echipă cu patru titluri europene, după cele obţinute în 1964, 2008 şi 2012.
Nico Williams (47) şi Mikel Oyarzabal (87) au marcat pentru ''La Roja'', în timp ce golul englezilor a fost reuşit de Cole Palmer (73).
Spania a devenit astfel prima echipă care a câștigat șapte meciuri la un singur turneu al Campionatului European, în timp ce nicio echipă nu a marcat vreodată mai mult decât a făcut-o ea la EURO 2024.
Spania a reuşit să câştige toate meciurile de la acest turneu final, trecând pe rând de Croaţia (3-0), Italia (1-0) şi Albania (1-0), în grupă, a învins Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi, Franţa (2-1) în semifinale şi Anglia (2-1) în finală.
Adolescentul spaniol Lamine Yamal a scris istorie devenind cel mai tânăr jucător care a jucat la EURO, în meciul cu Croaţia (3-0), la 16 ani şi 338 de zile. Apoi a devenit cel mai tânăr marcator într-o semifinală, 24 de zile mai târziu, iar duminică a devenit cel mai tânăr jucător care dispută şi câştigă o finală, la 17 ani şi o zi.

Rodri Hernandez a a fost declarat cel mai bun fotbalist de la EURO 2024. Înlocuit la pauza finalei din cauza unei accidentări, jucătorul lui Manchester City devine unul dintre favoriții pentru câștigarea Balonului de Aur.
Anglia a pierdut a doua sa finală la rând, după ce în urmă cu trei ani, la Londra, era învinsă de Italia la loviturile de departajare.
Gareth Southgate a devenit al treilea antrenor care atinge două finale de EURO, după germanii Helmut Schoen şi Berti Vogts.